Основные новости

Торгові переговори ЄС-Україна-Росія: кожен залишився при своєму

1 січня ПВЗВТ (угода про Поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі) набуде чинності
151201123948_trade_meeting_brussels_640x360_www.mfa.gov.ua

У Європейській комісії в Брюсселі пройшла зустріч представників ЄС, України та Росії, на якій вчергове обговорили питання, що стосуються запровадження зони вільної торгівлі між ЄС та Україною з 1 січня 2016 року.

Консультації відбулися на рівні міністрів. Україну представляв міністр закордонних справ Павло Клімкін, ЄС – комісар з питань торгівлі Сесілія Мальстрьом, а Росію – міністр економічного розвитку і торгівлі Олексій Улюкаєв.

Сторони домовилися про подальші консультації по тому, як черговий раунд переговорів виявився безрезультатним.

Незмінність позицій

EurActive.com, провідне інтернет-видання, що пише про події у Євросоюзі, припускає, що після чергового раунду переговорів, який відбувся рівно за місяць до запровадження повноцінної вільної торгівлі між ЄС та Україною, стає дедалі зрозумілішим, що Росія таки запровадить проти України подальші обмеження у торгівлі.

Досить імовірним є сценарій, що до 1 січня домовитися не вдасться, і буде запроваджено режим торгівлі без преференцій
Олексій Улюкаєв, міністр економічного розвитку і торгівлі Росії
“Досить імовірним є сценарій, що до 1 січня домовитися не вдасться, і буде запроваджено режим торгівлі без преференцій (між Росією та Україною. – Ред.)”, – заявив російський міністр економіки Олексій Улюкаєв по завершенні переговорів. Він також підтвердив, що з 1 січня Росія запровадить харчове ембарго на українську продукцію, але наголосив, що воно пов’язане не із ЗВТ з ЄС, а із тим, що Україна приєдналася до європейських санкцій проти Росії.

Ці санкції були запроваджені ЄС, США та іншими західними країнами у відповідь на анексію Криму та участь Росії у конфлікті та сході України, яку сама Росія заперечує.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що за підсумками тристоронніх консультацій 1 грудня сторони “лишилися на попередніх позиціях”. Водночас він додав, що представники ЄС та України почули від російської сторони і нові пропозиції.

“Російська сторона сьогодні вийшла одночасно із новими та старими пропозиціями з документа, які пропонувалися раніше. Деякі пропозиції для нас є однозначно неприйнятними. – заявив пан Клімкін. – Наприклад, росіяни запропонували нам приєднатися до вже запроваджених з боку РФ обмежень у торгівлі, зокрема, і з Євросоюзом. Тобто росіяни пропонують, щоб ми, умовно, починали вільну торгівлю із ЄС, але одночасно приєднувалися до заборон відносно деяких країн ЄС”.

Деякі пропозиції для нас є однозначно неприйнятними
Павло Клімкін, міністр закордонних справ України
Крім того, за словами голови українського МЗС, російська сторона пропонує Україні на тривалий час відтермінувати запровадження європейських стандартів.

Згодом російський міністр економіки Улюкаєв назвав “маячнею” інформацію про те, що Росія пропонувала Україні запровадити якісь обмеження у торгівлі із ЄС, втім, не пояснив, у чому полягали нові російські пропозиції.

Незмінність планів

Водночас комісар ЄС з питань торгівлі Сесілія Мальстрьом заявила, що ЄС та Україна не змінюватимуть двосторонню угоду про торгівлю на вимогу Росії, особливо по тому, як її запровадження вже було відтерміновано на рік.

“1 січня ПВЗВТ (угода про Поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі. – Ред.) набуде чинності”,- заявила єврокомісар, додавши, що ЄС продовжить намагатися відповісти на занепокоєння російської сторони і у наступному році, якщо Москва не вдаватиметься до торговельних обмежень.

Пані Мальстрьом також повідомила, що наступного тижня знову відбудуться консультації на рівні експертів, які обговорять питання, які порушила Росія щодо ветеринарних стандартів та можливості обміну митною інформацією.

1 січня ПВЗВТ (угода про Поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі) набуде чинності

Сесілія Мальстрьом, комісар ЄС з питань торгівлі
Водночас єврокомісар додала, що суперечка є частиною більш глибокого протистояння між Москвою та Заходом, і висловила сумнів у тому чи є політична воля для його вирішення.

Раніше в інтерв’ю ВВС Україна керівник Торгово-економічного відділу Представництва Європейського Союзу в Україні Ніколас Бердж заявив, що тристоронні консультації жодним чином не вплинуть на текст двосторонньої угоди, яка має набути чинності з 1 січня 2016 року:
“Це не є переговори, ми не обговорюємо саму угоду. Ми обговорюємо із Росією, як ми можемо відповісти на її занепокоєння (щодо ЗВТ між ЄС та Україною)”.

Український торговий представник Наталія Микольська також підтвердила ВВС Україна, що незалежно від позиції Росії, яка ухвалила рішення про застосування проти України санкцій, подібних до тих, що вона вже застосовує проти європейських виробників харчів, а також погрози щодо скасування режиму вільної торгівлі для України, ЗВТ із ЄС набуде чинності у запланований час.

В українському уряді також відзначають, що Росія почала застосовувати різні обмеження у торгівлі із Україною ще до підписання Угоди про асоціацію із ЄС.

Ці обмеження, а також загальне стрімке погіршення у відносинах між Києвом та Москвою за останні два роки призвели до такого скорочення у двосторонній торгівлі, що збитки від обіцяних Росією нових обмежень не є надто загрозливими для української економіки.

Залишити відповідь