Украина Реформы

В ВООЗ вражені прогресом трансформації системи охорони здоров‘я в Україні!

Уляна Супрун

10 год · 

В ВООЗ вражені прогресом трансформації системи охорони здоров‘я в Україні!

Таку оцінку змінам дала Мелітта Якаб — старший економіст з питань охорони здоров’я барселонського офісу World Health Organization (WHO). Вона має 20 років досвіду з реформування медичних систем країн, зокрема тих, що працювали за совєцьким принципом. І відзначає, що Україна змінюємося швидше за всіх.

З Меліттою Якаб ми почали співпрацювати з моменту, коли трансформація була лише концепцією на папері. Від прийняття закону пройшов більше ніж рік і вже працює НСЗУ Національна служба здоров’я України, заклади первинної медичної допомоги уклали з нею договори, більше половина України обрала собі сімейного лікаря та успішні лікарі мають в рази вищі зарплати.

Ми на правильному шляху, але попереду ще більш масштабні задачі. Зміни розпочинатимуться в поліклініках, стаціонарах, в доступі пацієнтів до ліків. Мелітта Якаб дала важливі поради щодо наступних етапів трансформації.

▪ Зокрема необхідність розвивати навички управління медзакладами, які стають автономними. Свого часу Угорщина створювала на базі університетів окремі програми управління, які тривали окремими модулями. Працюючі люди могли виділити час, щоб там навчатися, й це дало непогані результати.

▪ Потрібно підвищувати активність сімейних лікарів. Найбільшим навантаженням на систему охорони здоров’я України, як і будь-якої іншої країни, є лікування неінфекційних та хронічних захворювань. Це хвороби, наслідки яких можна значно полегшити та вилікувати, якщо вчасно призначити правильне лікування. Активні лікарі, які будуть зацікавлені йти до свого пацієнта, робити кампанії, наприклад, з вимірювання тиску, зможуть звернути увагу на здоров’я більшої кількості людей.

Ще один підхід — розширювати команду спеціалістів на первинці. Тобто, не зводити все до сімейного лікаря, а наприклад, залучати медсестер, фізіотерапевтів, працівників громадського здоров’я.

▪ Щодо наступних етапів трансформації — дуже важливо оптимально сформувати гарантований державою пакет медичних послуг. Він повинен покривати ті послуги, на які йде більше фінансове навантаження для людей. І водночас бути ефективним та оптимізованим. Жодна держава в світі не може профінансувати всі медичні послуги. Тому необхідно великий акцент зробити на роботу первинної ланки, яка запобігатиме хворобам.

Гарантований державою пакет покриватиме основні медичні послуги первинної, спеціалізованої, екстреної допомоги через Національну службу здоров’я. Коли система запрацює за новою моделлю фінансування, має розпочатися активний розвиток добровільного страхування — можливості для пацієнта отримати ширший пакет послуг.

Зокрема на цих завданнях буде сфокусована наша робота найближчим часом. За умови продовження трансформації, ми ще не раз здивуємо світову спільноту ?

Більше про оцінку змін в Україні, поради щодо наступних етапів трансформації і розвитку добровільного медичного страхування в Україні читайте в інтерв’ю на Інтерфакс-Україна. Рідною мовою:https://goo.gl/cbjiFg

Залишити відповідь