Украина Реформы

Звернення про необхідність негайного вжиття заходів для недопущення розвалу розслідування справ Майдану

Адвокатська дорадча група / Advocacy Advisory Panel

Звернення про необхідність негайного вжиття заходів для недопущення розвалу розслідування справ Майдану

Президенту України
Володимиру Зеленському

Генеральному прокурору
Руслану Рябошапці

Прем’єр-міністру
Олексію Гончаруку

Директору Державного бюро розслідувань
Роману Трубі

Керівникам Парламентських фракцій

Повідомляємо вас про реальну загрозу зупинення слідства і втрати результатів розслідування у справах Майдану через позбавлення прокуратури функцій слідства, що відбудеться вже менше ніж за місяць. Надалі відповідно до закону нерозслідувані кримінальні провадження мають бути передані за підслідністю, а саме – в Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Державне бюро розслідувань (ДБР).

Але ДБР не готово ні приймати ці справи, ні розслідувати їх, оскільки не має відповідного підрозділу у своєму складі. У такій ситуації передавати ці справи в ДБР, тобто “в нікуди”, або віддавати їх новим слідчим, означає просто зупинити процес розслідування не менше як на півроку. Адже новим слідчим знадобиться чималий час тільки для того, щоб просто вивчити тисячі томів справ і сотень терабайт відео, фото. Це нанесе суттєвої шкоди розслідуванню і викличе активний спротив потерпілих, учасників Революції Гідності та в цілому громадянського суспільства.

Також додатковим навантаженням на процес розслідування і представлення державного обвинувачення в судах у справах Майдану є атестація прокурорів, яка була започаткована новим керівництвом Генеральної прокуратури України. Якщо зараз не вжити необхідних заходів, то це призведе до критичних наслідків, про що вже свідчать останні судові рішення про зміну запобіжних заходів у справах Майдану.

Протягом двох років проблему організації передачі справ Майдану від Генеральної прокуратури до ДБР і шляхи її вирішення потерпілі, учасники Революції Гідності, їх адвокати та правозахисні організації доводили до органів влади і суспільства. Попри це парламент, керівники ДБР і Генеральної прокуратури не звертали на неї уваги. І тепер ситуація стала критичною.

Вирішити цю проблему можливо шляхом негайного створення окремого підрозділу з розслідування справ Майдану в структурі центрального апарату ДБР і переведення (призначення) туди слідчих, які розслідували ці справи. Для забезпечення тяглості, незалежності і об’єктивності розслідування справ Майдану необхідно гарантувати незмінність керівництва та складу слідчих груп при передачі справ на рівні змін до Закону про ДБР.

Наразі 17.10.2019 р. в 1-му читанні було прийнято законопроект №2116 “Про внесення змін до Закону про ДБР”, який дозволяє таке переведення, але без будь-якої прив’язки до передачі справ і тому не вирішує проблему, зокрема щодо вже звільнених слідчих і прокурорів.

Прийнятна на нашу думку редакція цієї норми виглядає так:

“Перехідні положення:
Для забезпечення безперервності і ефективності досудових розслідувань кримінальних проваджень, слідчі національної поліції, органів прокуратури, прокурори, в тому числі територіальних прокуратур, можуть бути призначені або переведені до Державного бюро розслідувань без обов’язкового проведення конкурсу в разі, якщо вони проводили досудове розслідування (не менше 4-х місяців входили до складу груп слідчих і прокурорів) у кримінальних провадженнях, які підлягають передачі за підслідністю до Державного бюро розслідувань, але не пізніше ніж 11.01.2020 р.”

З огляду на викладене, звертаємося до вас із проханням негайно вжити усіх необхідних заходів для недопущення розвалу розслідування справ Майдану, а саме:

1) Невідкладно створити в структурі ДБР управління для розслідування справ Майдану (Повноваження директора ДБР), для чого відповідно збільшити кількість працівників ДБР (Повноваження Прем’єр міністра)

2) Невідкладно внести зміни в закон про ДБР, які забезпечать переведення та призначення в ДБР без конкурсу слідчих і прокурорів, які входили до груп слідчих і прокурорів у кримінальних провадженнях, які передаються за підслідністю в ДБР шляхом прийняття в другій редакції законопроекту №2116 із вищезазначеною правкою, або прийняти зазначену норму окремим законопроектом. (Верховна Рада)

3) Забезпечити незалежне і об’єктивне розслідування справ Майдану в ДБР шляхом призначення на посаду керівника новоствореного підрозділу Сергія Горбатюка до 10.11.2019 р. (Директор ДБР)

4) Забезпечити до 20.11.2019 р. переведення (призначення) слідчих (національної поліції і прокуратури) і прокурорів в т.ч.територіальних прокуратур, які входили до відповідних груп слідчих і прокурорів у провадженнях у справах Майдану до новоствореного підрозділу у справах Майдану в ДБР. (Директор ДБР)

5) Гарантувати відсутність тиску і втручання у розслідування справ Майдану з боку Андрія Портнова і інших осіб. (Директор ДБР)

6) Забезпечити роботу слідчих і прокурорів, які не пройшли атестацію до завершення передачі справ і формування нових груп прокурорів в межах строків для звільнення, передбачених законодавством.(Генеральний прокурор)

7) Забезпечити швидке та повноцінне формування Департаменту процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені у зв’язку із масовими протестами у 2013 – 2014 роках слідчими і прокурорами, які вже були задіяні в розслідуванні і процесуальному керівництві, але без участі осіб, які перешкоджали розслідуванням у минулому. (Генеральний прокурор)

Адвокатська Дорадча Група
Громадська Організація «Родина Героїв Небесної Сотні»
Євромайдан SOS
Center for Civil Liberties / Центр Громадянських Свобод

Залишити відповідь