Лирика

31 ЖОВТНЯ. ПАМ’ЯТНІ ДАТИ

Хеловін

Сьогодні веселе свято нечистої сили – Хелловін, яке відзначають в ніч з 31 жовтня на 1 листопада, напередодні Дня усіх святих.

Сьогодні веселе свято нечистої сили – Хелловін, яке відзначають в ніч з 31 жовтня на 1 листопада, напередодні Дня усіх святих. Хелловін бере свій початок у традиціях кельтів Ірландії та Шотландії, і традиційно святкувався в англомовних країнах. Тепер це неформальне свято, яке перетворилося на жартівливий маскарад, відзначають у багатьох куточках світу. Найпопулярнішим символом свята є гарбуз-ліхтар, виготовлення якого походить від кельтського звичаю робити ліхтарі, які вкажуть шлях душам померлих. Хелловін стали активно відзначати у ХІХ столітті у США та Канаді. Згодом завдяки впливу американської культури, його почали святкувати і в інших країнах, хоча традиції свята у різних куточках світу різняться.

Щороку 31 жовтня відзначається Міжнародний день Чорного моря, оголошений у рамках стратегічного плану дій зі збереження цього водного об’єкту, підписаного в 1996 р. в Стамбулі представниками урядів України, Болгарії, Румунії, Росії, Туреччини і Грузії. Нагальна потреба в такому документі виникла у зв’язку з небезпекою руйнування унікальних природних комплексів водної території. Чорне море вперше згадується в документах V століття до нашої ери. Воно є внутрішнім морем басейну Атлантичного океану. Площа – 422 тис. км², найбільша глибина – 2 211 м (на південь від Ялти). Протокою Босфор з’єднується з Мармуровим морем і далі, через протоку Дарданелли – з Егейським і Середземним морями. Єдиний великий півострів Чорного моря – Кримський. Поверхнею Чорного моря проходить водний кордон між Європою і Малою Азією. Море омиває береги України, Румунії, Болгарії, Росії, Туреччини і Грузії. У Чорне море впадають такі великі річки як Дунай, Дніпро, Дністер, Південний Буг. Фауна Чорного моря поступається розмаїттям фауні Середземного моря. В Чорному морі мешкає 2,5 тисячі видів тварин, тоді як у Середземному їх майже 9 тисяч видів. Характерною рисою Чорного моря є цілковита (за виключенням ряду анаеробних бактерій) відсутність життя на глибинах понад 150-200 метрів за рахунок насиченості глибинних шарів води сірководнем. Цікаво, що гори навколо Чорного моря постійно ростуть, а саме море збільшується. І, якщо гори підростають всього на кілька сантиметрів в сторіччя, то море наступає зі швидкістю 20-25 сантиметрів за 100 років. Чорне море – один із найважливіших районів транспортних перевезень, а також один із найбільших курортних регіонів Євразії. Крім того, Чорне море зберігає важливе стратегічне і військове значення. Узбережжя Чорного моря і басейн річок, що впадають у нього, є районами з високим антропогенним впливом, досить щільно заселеними людиною ще з античної доби. Екологічний стан Чорного моря у цілому залишається несприятливим. Серед головних факторів, що порушують рівновагу в екологічній системі можна виокремити: забрудненість нафтою і нафтопродуктами, нітратами і фосфатами, що потрапляють з річковими водами (це в свою чергу призводить до «цвітіння» – інтенсивного розвитку синьо-зелених водоростей), забруднення моря відходами людської життєдіяльності. Щороку в рамках святкування Міжнародного дня Чорного моря проводяться заходи, спрямовані на збереження унікальної екосистеми Чорного моря. У всіх містах Чорноморського узбережжя, регіональних центрах проходять екологічні акції, круглі столи, конкурси та інші заходи, направлені на формування громадської думки на захист моря, сприянню виховання екологічної культури населення.

Міжнародний день економії (Всесвітній день заощаджень). Відзначається на згадку про перший міжнародний спеціалізований конгрес представників ощадних банківських інститутів (жовтень 1924 року, Мілан) і присвячений, за задумом його організаторів, економії у широкому сенсі слова – економії грошей, а також часу, сил, дбайливому ставленню до речей. В Україні Міжнародний день заощаджень відзначатиметься вчетверте, одним з його активних учасників є Незалежна асоціація незалежних банків України. Головною метою Всесвітнього дня заощаджень є стимулювання та збереження ідеї зберігання коштів у банківських установах, а також залучення нових клієнтів. Окрім того, приділяється увага до підвищення рівня фінансової грамотності населення; роз’яснення значення заощаджень дітям; спеціальні консультації, акційні тижні, різноманітні заходи для клієнтів і рекламні подарунки.

220 років від дня народження Джона Кітса (1795–1821), англійського поета-романтика. Навчався медицині у Лондонському університеті. Хворий на сухоти, злиденний і нещасливий у коханні Кітс створив чимало довершених творів, серед яких і геніальна «Ода солов’ю». В одному з листів він зауважив, що вірші повинні з’являтися у поета самі собою, як листя на дереві. У нього було не дуже багато поціновувачів за життя (прожив 26 років), проте з часом слава Кітса виросла. Нині його творчість вивчають в університетах, досліджують, пишуть дисертації. Одним із уважних і вдячних читачів Кітса був Хорхе Луїс Борхес. «Краса – це істина, а істина – краса, – ось і все, що ми знаємо і що взагалі варто знати, живучи на світі». Цими словами (які стали вже хрестоматійними) Кітс висловив позицію всіх англійських романтиків: Блейка, Кольріджа, Вордсворда, Шеллі, Байрона. І хоч за життя Кітса багато хто дивився на нього – сина конюха і учня аптекаря з висоти свого аристократизму, не вірячи, що він спроможний на щось путнє (не те що геніальне), – зараз ніщо не заважає їм знаходиться в одній «поетичній обоймі».

45 років від дня народження Олени Павлівни Войнаровської (1970), відомої української російськомовної співачки, композитора, авторки пісень і віршів. Мешкає в Одесі. У лютому 2000 року разом з Ольгою Пулатовою заснувала добре знаний меломанами всього пострадянського простору гурт Flëur, у якому зараз бере участь як авторка та виконавиця пісень, композитор та аранжувальниця. Також Олена Войнаровська є солісткою декількох інших гуртів та проектів (Amurekimuri, VEGA). Співачка записала спільний сингл «Адреналін» з командою Cheshires. Прикметно, що Войнаровська з успіхом виконує пісні на слова англійських романтиків: того ж таки Кітса, Блейка, Кольріджа, Вордсворда, Шеллі. Нещодавно випустила аудіоальбом віршів і прози «Тонкие травинки». Одна з останніх пісень Олени – «без надриву» пронизлива композиція «Уходили парни на войну», записана в серпні 2014 року.

Залишити відповідь