Основные новости

«Бюджетна ніч»: хронологія голосування і деталі головного кошторису країни

263 голоси «за» о 4-й годині ранку. Ухвалення держбюджету до Нового року було важливою складовою для отримання Україною наступного траншу МВФ
C022A369-9520-4A47-96A3-F91A87918E85_w640_r1_s

Київ – Баталії довкола обговорення головного кошторису країни на наступний рік завершились лише о 4-й годині ранку. Весь день, 24 грудня, депутати не могли дійти згоди з приводу принципових, на їхню думку, питань, але численні перерви у роботі, наради та пошуки компромісів врешті-решт призвели до того, що достатню кількість голосів парламентарі «під ялинку», різдвяної ночі за григоріанським календарем, таки знайшли.

Ще тільки відкриваючи 24 грудня ранкове засідання парламенту, спікер Володимир Гройсман попередив депутатів, що попереду у всіх не те що важливий день, а важлива доба. Таким чином він натякнув, що працювати парламентарям доведеться «до перемоги», а точніше – до ухвалення бюджету на 2016 рік. Після цього відповідну пропозицію він кілька разів ставив на голосування, аж поки народні обрані не здались і не погодились на «бюджетну ніч».

«З метою врегулювання питання щодо спеціального оподаткування ПДВ аграріїв пропонується запровадити розподіл сум ПДВ у пропорції, яка залежить від виду сільгосппродукції, що реалізується підприємством, а саме: при реалізації зернових та технічних культур, а також великої рогатої худоби та молока – 15% на спеціальні рахунки сільгосппідприємств, а 85% зараховується на основний електронний рахунок, з якого після подачі декларації по спецрежиму задекларовані суми ПДВ перераховуються до бюджету, а зайво перераховані повертаються», – деталізувала один із суперечливих пунктів щодо оподаткування аграріїв Южаніна. При цьому при реалізації іншої продукції аграріїв такий розподіл сум складатиме 50 на 50%, додала голова комітету.

Ухвалення змін до Податкового кодексу дало можливість депутатам скоригувати бюджет. Відтак Кабінет міністрів оперативно зібрався на закрите засідання і передав оновлений кошторис профільному бюджетному комітету. Далі депутати приступили до ретельного вивчення та обговорення документу.

Перше, що одразу впало в око, стали дещо змінені показники доходів та видатків. Тож в оновленій версії Україна має отримати трохи більше 595 мільярдів гривень доходів. Витрати ж, за підрахунками Мінфіну, складатимуть 667 мільярдів 733 мільйони гривень.

Мінімальна заробітна плата українця у наступному році становитиме з 1 січня 1378 гривень, з 1 травня – 1450 гривень, а з 1 грудня 1550 гривень.

«Ми тут врахували приблизно двадцятку змін, які були внесені депутатами Верховної Ради протягом останнього тижня. У проекті бюджету країни на 2016 рік передбачений дефіцит на рівні 3,7% ВВП у межах маяка МВФ проти 4,1% ВВП в 2015 році», – презентувала зміни під час свого виступу міністр фінансів Наталія Яресько.

«Я усвідомлюю, що це не найкращий бюджет, але можемо витрачати лише те, що заробляємо. Також на 12% буде зростання соціальних стандартів в наступному році», – доповнював міністра прем’єр Арсеній Яценюк, слова якого «Народний фронт» зустрічав стоячи.

Для місцевих бюджетів Донецької та Луганської областей, де органи місцевого самоврядування тимчасово не виконують своїх повноважень, уряд передбачив дотацію у розмірі 96 мільйонів гривень. Втім, надати цю суму передбачається лише у разі повернення територій під український контроль.

40 мільйонів гривень передбачено на фінансування діяльності Меджлісу кримськотатарського народу та кримськотатарського телеканалу «АТR».

Що ж до фінансування антикорупційних органів, яке перед цим передбачене не було, то у новій редакції бюджету його прописали окремим рядком.

В Бюджете-2016 затраты на Антикоррупционную прокуратуру предусмотрены отдельной строкой !

Код 0901030 – 74 миллиона гривен, что гарантирует высокую зарплату и независимость Антикоррупционной прокуратуры от давления извне.
Это произошло после заявления Антикоррупционного прокурора Назара Холодницкого о возможных проблемах с финансированием АК прокуратуры, после чего в рамках конструктивного диалога с Министерством финансов, организованного по инициативе ряда народных депутатов, в том числе и моей, эта проблема была решена.

Также предусмотрено 486,6 миллиона гривен на функционирование Национального Антикоррупционного Бюро.

Столько же выделяется на функционирование Национального Агенства по вопросам предотвращения коррупции.

При этом впервые в истории Украины в рамках бюджета НАЗК выделяется 391 миллион гривен на финансирование парламентских политических партий.

Это европейский подход в деле борьбы с политической коррупцией!

Также предусмотрны 25,2 миллиона гривен на финансирование Аппарата Национального Агенства по вопросам выявления, розыска и управления активами полученными от коррупционных и других преступлений.

Відтак для отримання необхідної кількості голосів у Раді раптово утворилась ситуативна більшість, коли до голосування погодились приєднатись групи «Воля народу» та «Відродження». Завдяки цьому законопроект № 3000 про державний бюджет України на 2016 рік врешті зібрав у сесійній залі 263 голоси. Не голосували фракції «Опозиційний блок», «Батьківщина». Лише один депутат, а це Ярослав Маркевич, проголосував від «Самопомочі».

Примітно, що ухвалення проекту держбюджету до Нового року було важливою складовою для отримання Україною наступного траншу МВФ.

Залишити відповідь