Основные новости

База в Очакові. Навіщо США будують в Україні центр ВМС

Для Військово-морських сил України військові будівельники з США створюють Центр оперативного управління флотом

В каламутному потоці повідомлень наших ЗМІ та “популярних блогерів” про втому Європи та США від війни в Україні вибивається озвучена не так давно офіційними особами інформація про початок будівництва в кінці липня трьох об’єктів Південної військово-морської бази ВМС України (м. Очаків) силами 1-го мобільного будівельного батальйону ВМС США. Власне саме підрозділ перебував в Очакові ще з квітня цього року, виконуючи необхідні підготовчі роботи.

Американські фахівці планують побудувати за короткий час три об’єкти – оперативний центр ВМС України, ремонтну майстерню для катерів, а також контрольно-пропускні пункти по периметру охорони бази. Всі ці роботи оплачує американська сторона в рамках програми військової допомоги Україні по лінії Foreign Military Construction Sales. Така практика цілком типова для американців щодо своїх союзників – в різний час за цією програмою були зведені сотні об’єктів в Єгипті, Франції, Німеччини, Марокко, Південній Кореї та інших країнах.

При цьому варто відзначити, що, крім власне будівництва, американська сторона, як правило, бере на себе оснащення об’єктів всіма необхідними комунікаціями та обладнанням (природно, НАТОвського зразка). Особливо це критично важливо для оперативного центру, завданням якого є координація зусиль морського, повітряного та берегового компонентів ВМСУ, а також Сил Спеціальних операцій. На оперативний центр покладені розробка плану проведення тієї чи іншої операції, прийняття рішень, видача наказів, управління силами і логістикою, а також багато іншого. У складі оперативного центру є і такий критично важливий для нас елемент як Командний центр флоту, звідки здійснюється безпосередній зв’язок з усіма кораблями в морі.

Вибір Очакова як місця докладання зусиль американцями зовсім не випадковий. Тут базується 5-а бригада надводних кораблів ВМСУ, де зібрані кілька різнокаліберних суден, які вдалося вивести з Криму: середній десантний корабель “Юрій Олефіренко” (було зведено – 1971); десантний катер “Сватове” (1979); розвідувальний корабель “Переяслав” (1987); рейдовий тральщик “Генічеськ” (1985); артилерійський катер АК-03, морський буксир “Корець” (1973) і судно фізичних полів “Сєвєродонецьк”.

Саме в Очакові базується вже ставший легендарним через свої операції на Донбасі 73 центр спеціальних операцій і дивізіон 406-ї артилерійської групи.

Ще один важливий момент – до складу 5-ї бригади надводних кораблів американська сторона найближчим часом планує передати два катери типу “Айленд” – з далеким прицілом на те, що Україна купить ще два кораблі цього типу. Тобто з будівництвом цих стратегічних об’єктів фактично американці взяли на себе витрати з розвитку берегової інфраструктури флоту, яка фактично була повністю загублена після анексії Росією Криму.

Варто також відзначити, що роботи було розпочато з “голови” – з формування керуючих структур флоту. Адже не секрет, що на сьогоднішній день ВМСУ має явний надлишок вищого командного складу і надлишок командних і керуючих структур. Споруда оперативного комплексу дозволить більш ефективно використовувати ті деякі кораблі, які залишилися після весни 2014 року. Крім того, це серйозний заділ на майбутнє.

Таким чином, можна сміливо говорити, що нині реалізується вкрай амбітний план формування українського флоту без опори на радянську спадщину. Слід визнати, що за останні два роки зроблені абсолютно правильні кроки, такі як перекомпонування сил флоту, створення повноцінних військових частин, формування частин берегових військ, а також перехід на стандарти НАТО в різних сферах від володіння англійською мовою до проведення спільних навчань.

Фактично наше військове командування пішло від океанських амбіцій і нині зосередилося на процесі створення боєздатних компонентк військ для захисту берегового узбережжя в разі проведення можливої ​​морської десантної операції російського Чорноморського Флоту.

Як бачимо, основою флоту 2030 р. будуть кілька (в залежності від фінансування мова йде про два – три кораблі) корветів типу “Володимир Великий” (закладений в Миколаєві в 2011 р., нині готовність за деякими даними становить близько 35% ) з флотом в 35-40 катерів таких як артилерійські “Гюрза-М” (близько 20 одиниць), ракетні “Лань” (3-5 штук) і десантно-штурмові “Кентавр” (близько 10). Уже нині ця програма реалізується – кілька артилерійських катерів вже в строю, на верфях закладені ще як мінімум два. Ведуться серйозні роботи по створенню власної протикорабельної ракети (проект “Нептун”).

І найголовніше – така концепція реформування флоту отримала схвалення з боку США і НАТО, які вже сьогодні роблять реальні кроки для підтримки цього курсу. І найяскравіші (але повірте, не найосновніші) моменти – це початок будівництва комплексу в Очакові.

Недарма повідомлення про початок будівництва і серія фотографій, яку вкинули в мережу офіційні структури Міністерства Оборони України викликали справжній напад люті у росіян, що висловився в різних напівофіційних та офіційних заявах, в яких політики як то кажуть “не підбирали слів”. Тобто “правильним шляхом йдемо, товариші”…

Залишити відповідь