Украина Реформы

ЗБРОЙНІ СИЛИ МАТИМУТЬ НОВИЙ ДЕРЖАВНИЙ ВИПРОБУВАЛЬНИЙ ПОЛІГОН

Командування Повітряних Сил ЗСУ / Air Force Command of UA Armed Forces

ЗБРОЙНІ СИЛИ МАТИМУТЬ НОВИЙ ДЕРЖАВНИЙ ВИПРОБУВАЛЬНИЙ ПОЛІГОН

Об’єкт оснастять сучасними вимірювально-обчислювальними комплексами, сонячними батареями, твердопаливною котельнею та артезіанськими свердловинами, а також обладнають два вертолітні майданчики
В Україні до кінця 2020 року з’явиться новий сучасний державний випробувальний полігон, на якому проводитимуть випробування новітнього ракетного озброєння та бойові стрільби зенітних ракетних комплексів
Створення полігона доручили Повітряним Силам. Його побудують із використанням найкращих технологій енергоефективності. Об’єкт оснастять сучасними вимірювально-обчислювальними комплексами, сонячними батареями, твердопаливною котельнею та артезіанськими свердловинами. На території також обладнають два вертолітні майданчики.
Сам процес будівництва заплановано на початок наступного року, проте фахівці вже розробили концепцію, знайшли оптимальне місце й підготували проектну документацію. Командування Повітряних Сил через систему ProZorro вже виставило на торги проектно-розвідувальні роботи по об’єкту «Нове будівництво об’єктів Державного випробувального полігона». Їхню вартість оцінили майже у два з половиною мільйони гривень.
То навіщо Україні ще один полігон?
Річ у тому, що до 2014 року для виконання бойових стрільб підрозділами ЗРВ Україна успішно використовувала полігон «Чауда», що розташований між містами Керч і Феодосія. Це було єдине придатне з міркувань безпеки місце, де дозволялося здійснювати стрільби такими вогневими засобами. Саме на ньому проводили заключний етап щорічних підсумкових навчань Збройних Сил з бойовою стрільбою підрозділів ППО за участю авіації, Сухопутних військ та кораблів ВМС. На цьому полігоні також випробовували нові й модернізовані зразки озброєння та здійснювали дослідні пуски в межах продовження ресурсу зенітних керованих ракет до ЗРК «Бук» та ЗРС С-300.
Через тимчасову окупацію Криму Україна втратила можливість використовувати цей полігон, від чого критично залежать не тільки боєготовність і навченість підрозділів ППО, а й підприємства вітчизняного оборонно-промислового комплексу, яким тепер просто ніде випробовувати нову зброю. Використання ж тимчасових майданчиків на території України чи полігонів інших країн лише відтерміновувало розв’язання проблеми. Тож невідкладне рішення Ради нацбезпеки та оборони стосовно опрацювання державної програми щодо створення нового інфраструктурного об’єкта на часі.
Найважче було знайти відповідне місце
Перед військовими стояв виклик — знайти ділянку місцевості, яка була б придатною для створення полігона і безпечною для випробувань «далекобійної» зброї.
— Ми залучили найкращих фахівців полігонної служби і науковців Харківського національного університету Повітряних Сил, які вивчають проблематику полігонів та різноманітних випробувань, — розповідає заступник командувача Повітряних Сил ЗС України з бойової підготовки генерал-лейтенант Павло Зуєв. — Провівши попередній аналіз території України, дійшли висновку, що сухопутної ділянки потрібного масштабу, яка б задовольняла всі вимоги, в Україні просто немає. Територія густозаселена, а стріляти через населені пункти та об’єкти інфраструктури не дозволяють заходи безпеки. Вирішили, що єдиний варіант — приморське базування випробного полігона. Пускові майданчики розміщуються на березі, а стрільба здійснюється в бік моря. Це найбезпечніший варіант, під час якого можна закрити як повітряний простір, так і морський район.
Вивчаючи закордонний досвід, особливо країн НАТО, українські військові дійшли висновку, що за таким принципом діють усі європейські полігони Альянсу, призначені для стрільб ЗРК/ЗРС. Це стосується і найбільшого румунського полігона Капу Мідіа, на якому регулярно проводяться навчання підрозділів ППО Альянсу із використанням найрізноманітнішої номенклатури озброєння, зокрема і систем Patriot.
Оцінивши можливі варіанти, найкращим місцем для розміщення полігона експерти визначили територію між півостровом Ягорлицький кут та селом Олександрівка Голопристанського району Херсонської області. Вагомим аргументом на її користь стало те, що землі півострова були у складі Міноборони ще з часів СРСР. До 1994 року там розташовувався полігон морської авіації, окремі залишки інфраструктури якого можна побачити й досі.
Крім того, саме на цій місцевості з 2016 року були обладнані тимчасові пускові майданчики, на яких успішно провели низку надважливих випробувань і стрільб сучасного озброєння. Найвідомішим з них стали заводські, а згодом і держвипробування ракетного комплексу «Вільха». Там же відбулися й контрольно-льотні випробування ракет до зенітних ракетних комплексів, які є на озброєнні ЗРВ, та бойові стрільби зведеного зенітного ракетного полку на С-300.
— Ми переконані, що місце під полігон обрано правильно, — коментує генерал-лейтенант Павло Зуєв. — Воно має вигідне географічне розташування і є безпечним для населення. А після створення полігона з відповідною інфраструктурою — стане ще й комфортним для роботи військових та науковців.
Яким буде сучасний випробувальний полігон?
Розмір майбутнього полігона становитиме близько 3,7 тис. га. На даний час Головне квартирно-експлуатаційне управління ЗС України завершує процес відведення земельних ділянок для потреб Міноборони. І зовсім скоро Командування ПС отримає всі необхідні документи. Паралельно із земельними питаннями фахівці Повітряних Сил розробили та затвердили план створення державного випробувального полігона. Відповідно до нього полігон як окрема військова частина буде сформований за рахунок чисельності Повітряних Сил до кінця 2020 року. Наразі ведеться підготовка та узгодження штатів.
Зараз розглядається питання включення випробувального полігона до складу Державного інституту сертифікації озброєння і військової техніки. Цей інститут відповідно до держпрограми розвитку ЗС України до 2020 року буде створений на базі Державного науково-випробувального центру вже найближчим часом.
За проектом, на полігоні побудують казармено-житлову зону, в якій будуть казарма кубрикового типу на дві з половиною сотні осіб, гуртожиток на 100 місць, навчальний корпус, лазня, їдальня, автостоянка на сотню машино-місць, двоповерховий пункт управління, штаб полігона та КПП. Передбачене також зведення технічно-складської зони з продовольчими та промисловими складами, пожежним депо і навісами для вантажної автомобільної техніки.
Щоправда, є й певні застереження щодо використання полігона. Передусім вони пов’язані з виконанням вимог природоохоронного законодавства. Стрільби не проводитимуть під час гніздування птахів у Чорноморському біосферному заповіднику, що знаходиться неподалік. Також Херсонська облдержадміністрація звернулась із проханням обмежити пуски під час курортного сезону. Адже в цей період зазвичай багато екскурсійних катерів, рух яких довелося б лімітувати через заходи безпеки. Як наслідок — місцеві підприємці можуть недорахуватися прибутків. В інший час обмежень на використання полігона немає.

Олександр Олехнович

Залишити відповідь