Украина и ЕС Украина НАТО Украина Реформы

Про «дорожню карту» впровадження в Україні європейських авіаційних правил

Командування Повітряних Сил ЗСУ / Air Force Command of UA Armed Forces


ПО ГАРЯЧИХ ЄВРОПЕЙСЬКИХ АВІАСЛІДАХ

Про «дорожню карту» впровадження в Україні європейських авіаційних правил
Із ухваленням 2011 року нового Повітряного кодексу України встановлено правові основи діяльності в галузі державної авіації України, а Міністерство оборони визначено уповноваженим центральним органом виконавчої влади в цій сфері.
Отже, авіацію ідентифікують як державну і цивільну, а також й усю інфраструктуру, що з ними пов’язана. Із цивільною, зрештою, зрозуміло — йдеться про комерційні авіакомпанії-перевізники, приватні літаки. А от до складу державної належить авіація всіх силових відомств, що експлуатують літальні апарати. Звісно, що основна маса державної авіації та відповідної інфраструктури «дислокується» в Повітряних Силах та частинах армійської авіації Сухопутних військ, плюс авіація ВМС. Однак не забуваймо про прикордонників, ДСНС, Національну гвардію та поліцію, які володіють чималим парком авіатехніки.
До речі, зовсім скоро до названих відомств, які замикаються на МВС, надійдуть 55 новеньких вертольотів компанії «Аеробус». Це будуть гелікоптери трьох типів, які значно підсилять підрозділи силовиків на Донбасі та всередині країни. До речі, окремі підрозділи Національної гвардії навіть мають цілі повітряні ескадрильї безпілотних авіаційних комплексів. Словом усе, що нині є в парку державної авіації і планується на перспективу, потребує глобального контролю та порядку
З метою врегулювання питань функціонування державної авіації в Міноборони й було створено Управління регулювання діяльності державної авіації України, яке рівно п’ять років тому очолив нинішній перший заступник Міністра оборони України Іван Руснак. Саме 26 липня 2013 року і вважається днем створення управління, коли до роботи приступили лише півтора десятки авіаторів.
На сьогодні пріоритетними напрямами роботи установи є встановлення єдиних авіаційних норм та правил у державній авіації, що відповідатимуть вимогам стандартів провідних країн світу, впровадження дієвих механізмів з підтримання льотної придатності повітряних суден, проведення реєстрації та сертифікації повітряних суден, також і безпілотних літальних апаратів, реєстрація та здійснення допуску аеродромів і злітно-посадкових майданчиків, запровадження класифікації авіаційного персоналу, порядку його сертифікації та допуску до виконання і забезпечення польотів, створення дієвої системи авіаційного пошуку та рятування, виявлення випадків порушення і недотримання вимог нормативно-правових актів у сфері діяльності державної авіації та вжиття заходів із безпеки функціонування державної авіації.
До речі, у розвинутих європейських країнах процес створення органів зі схожими функціями теж розпочався 2010 року. Тож Україна в цьому сенсі буквально йде слідами європейських партнерів.
— П’ять років наша установа працює над реалізацією державної політики у сфері державної авіації України, — говорить начальник Управління Микола Кушнірук. — Одним із механізмів досягнення стратегічної мети за кодом 025 «Міжнародне співробітництво, миротворча та верифікаційна діяльність» є реалізація заходів щодо європейської інтеграції України та адаптації національного законодавства в оборонній сфері до європейських стандартів. Від початку створення ми впроваджуємо міжнародний досвід, зокрема з питань льотної придатності державних повітряних суден, їхніх компонентів та обладнання. Усе відбувається з урахуванням усталеної практики та специфіки, пов’язаної з відсутністю авторського нагляду розробників та виробників більшості типів авіаційної техніки, що перебуває на озброєнні державної авіації України. УРДДАУ використовує Європейські військові вимоги з льотної придатності (European Military Airworthiness Requirement), які запроваджуються під егідою Європейського оборонного агентства (European Defence Agency).
Кілька десятків офіцерів та працівників ЗС України буквально потопають у паперах. Кажуть: нічого не вдієш. За п’ять років копіткої роботи вдалося провести понад півсотні наказів МО України через Мінюст. Кожен такий документ треба погодити, затвердити в десятках профільних установ та організацій, органах виконавчої влади. В результаті один документ — це об’ємна книжка в чотириста сторінок, які ще мають проаналізувати в тому ж таки Мінюсті. Ці документи і є регламентними та керівними для дванадцяти видів забезпечення, які існують у державній авіації.
— Перш ніж щось писати на папері, треба досконало володіти ситуацією, вивчити весь спектр проблемних питань, — розповідає начальник відділу льотної придатності повітряних суден — заступник начальника Управління полковник Віталій Ярошенко. — Ми обійшли-об’їздили всі без винятку аеродроми, військові частини та інші об’єкти інфраструктури державної авіації.
З 2015 року в інтересах державної авіації України УРДДАУ приступило до реалізації завдань щодо схвалення організацій з технічного обслуговування та ремонту (ТОР) авіаційної техніки — авіаремонтних підприємств, що входять до складу Державного концерну «Укроборонпром» та інших підприємств різних форм власності, серед них і виробників авіаційної техніки, таких як ПАТ «Мотор Січ». Відповідність до технічних вимог здійснюється шляхом проведення аудитів виробничих баз. Перевіряються виробничі об’єкти, персонал, обладнання, інструменти та матеріали, процедура приймання компонентів, документація і виконання технічного обслуговування й ремонту тощо.
— В Україні схваленню підлягають щонайменше 25 організацій. На цей час схвалено 16, у процесі первинного схвалення — ще 9 організацій. Підприємства, які отримали сертифікати схвалення, є більш конкурентоспроможними на світовому ринку. Деякі іноземні замовники взагалі відмовляються розміщувати свої замовлення на підприємствах, які не мають сертифіката організації з ТОР, — зазначає полковник Ярошенко.
Чимала робота виконана з удосконалення нормативно-правової бази щодо використання безпілотних систем. Тоді як у Державіаслужбі поки що не можуть дійти компромісу стосовно використання комерційних та приватних БпЛА в повітряному просторі України, в державній авіації це питання давно вирішено відповідним наказом Міноборони, де чітко регламентується використання і застосування безпілотних комплексів у зарезервованому повітряному просторі.
Впровадження та реалізація вимог нормативно-правової бази щодо всіх видів забезпечення польотів сприяє підвищенню безпеки в державній авіації. А впровадження європейських технічних правил забезпечення та підтримання льотної придатності дозволить підвищити рівень безпеки польотів наявного парку авіаційної техніки державної авіації, а також демонструє готовність до партнерських програм із державами — членами Європейського Союзу.

Yuriy Ignat

Залишити відповідь