Украина Реформы

Реформи в Україні за минулий тиждень

Lev Partskhaladze

Вкрай насиченими та продуктивними були останні тижні! Спробую коротко розповісти про найважливіше.

✅ Щодо реалізації 5 пріоритетних проектів у регіонах: ? створення сучасних медамбулаторій у сільській місцевості; ? відкриття сучасних центрів надання адмінпослуг (#ЦНАП); ? створення Новий Освітній Простір #НОП у школах та дитячих садках; ? створення Центрів безпеки громадян у громадах; ? будівництво сучасних сімейних будинків для дітей-сиріт.

↪️ #сільськамедицина. Вже по всіх областях затверджено фінансування будівництва нових сучасних медамбулаторій у сільській місцевості у 2018 році. Це 5️⃣1️⃣2️⃣ проектів у селах та селищах України, де кожний громадянин зможе отримати кваліфіковану та якісну меддопомогу на місці, де будуть необхідні сучасні умови, обладнання, у тому числі, телемедичне, а також транспорт. І перші об’єкти вже починають будуватися. У Кіровоградській, Дніпропетровській та Закарпатській областях вже подані повідомлення про початок будівництва, ще по 34 проектам в різних областях визначені генпідрядні організації на будівництво, по 100 – оголошені тендери на будівництво, майже по усім отримано документи щодо права власності на земельні ділянки. Але, на жаль, не по всім проектам ситуація позитивна. Саме тому на розширеній нараді з регіонами, яку проводив віце-прем’єр Геннадій Зубко домовилися з ОДА проводити щотижневе звітування по цим проектам та прискорити подання доопрацьованих переліків амбулаторій, які можуть бути дооснащені за рахунок субвенції. Нагадаю, що у цьому році державна підтримка на розвиток сільської медицини склала 5 млрд і окрім будівництва 512 нових закладів на суму 2,7 млрд грн вона спрямовуватиметься на закупівлю обладнання та транспорту для існуючих амбулаторій. Мінрегіон вже розробив критерії, яким мають відповідати такі амбулаторії, щоб отримати необхідне дооснащення. І це вже потрібно робити зараз, адже часу до кінця року залишилося не так багато. Ці та інші питання також обговорювали на щотижневій координаційній нараді щодо розвитку первинної меддопомоги в сільській місцевості у Геннадій Зубко. Голови ОДА мають постійно тримати це питання на особистому контролі. Майже 30% жителів України, які сьогодні проживають у сільській місцевості, очікують вирішення питання щодо доступної та якісної медицини.

↪️ Щодо створення сучасних дитячих будинків. Вкрай важливим є створення належних умов для проживання дітей-сиріт в Україні. Це обговорювали разом з Мариною Порошенко, Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба, заступницею міністра Міністерство соціальної політики України Aleksandra Churkina та регіонами та розширеній нараді, яку проводив Геннадій Зубко. Зокрема, це будівництво малих групових будинків (МГБ) та дитячих будинків сімейного типу (ДБСТ), які будуть діяти на заміну інтернатам. Створення таких будинків дозволить дітям проходити соціалізацію в належних умовах, ходити до шкіл, а згодом отримати професію, а, отже, гідне майбутнє. Статистика на сьогодні дійсно шокуюча: кожні 3 дні у інтернатах помирає 1 дитина. 90% випускників таких закладів виростають повністю не адаптованими до життя у суспільстві, 50% – схильні до скоєння злочинів, 23% стають безхатченками, 14% – скоюють самогубство. Кожна дитина заслуговує на сім’ю та турботу. Тут неможливо бути байдужими! Тому попросили регіони активізуватися у цьому питанні. За останньою інформацією ОДА, за рахунок субвенції у 2018 році планується нове будівництво 12 МГБ у 8 областях та 10 ДБСТ у 9 областях. Разом з тим, у Полтавській, Житомирській, Харківській, Херсонській, Чернігівській та Києві нове будівництво МГБ та ДБСТ не планується. Нагадаю, що на будівництво, ремонті роботи, придбання житла, приміщень для забезпечення житлом дітей-сиріт субвенцією передбачено 517,7 млн. грн.

↪️ Не менш важливе питання – створення інклюзивно-ресурсних центрів (ІРЦ) для дітей з особливими освітніми потребами. Це відповідає одному з головних принципів Новий Освітній Простір #НОП – інклюзивності в школах. Сьогодні не потрібно якихось значних коштів чи зусиль, щоб облаштувати такі кімнати та надати можливість абсолютно усім дітям навчатися в комфортних

сучасних умовах нарівні з однолітками. Проте це дуже важливо робити. На цьому неодноразово регіонам наголошувала Марина Порошенко під час наради.

↪️ розвиток мережі #ЦНАП. Цього тижня Геннадій Зубко провів важливу нараду з представниками проектів Міжнародної технічної допомоги та експертами, де обговорювали питання реформування сфери адмінпослуг. Чому ця тема важлива? Кожен українець хоча б раз на рік звертається за отриманням тих чи інших адмінпослуг до ЦНАП. І ці послуги повинні надаватися максимально швидко, якісно та в комфортних умовах. Тому разом з нашими міжнародними партнерами ми активно працюємо над цим. Також вдосконалюємо та оновлюємо рекомендації щодо створення таких центрів, щоб якомога більше регіонів могли використовувати їх як допомогу при створенні чи вдосконаленні таких центрів.

✅ Щодо оновлення державних будівельних норм

↪️ Цього тижня відкрито обговорювали одразу 3 проекти нових ДБН: щодо залізничних колій, метрополітенів та природного і штучного освітлення. Дійсно було жваве та конструктивне обговорення, до якого долучилося чимало експертів, фахівців та представників громадськості. За підсумками круглого столу отримали низку конструктивних пропозицій та зауважень, які не були включені в попередні редакції. Будемо їх опрацьовувати та враховувати. Дякую всім, хто долучився до участі! Продовжуватиму анонсувати такі заходи в Мінрегіон.

↪️ На запрошення Ukrainian Real Estate Club відвідав зустріч представників будівельних компаній, де обговорювали введення в силу нового ДБН щодо містобудування та ситуацію, яка склалася навколо цього. Нагадаю, що за декілька днів до вступу в дію цього значимого ДБН в Окружному суді міста Київ було зареєстровано низку позовів від компаній чи фізичних осіб, що направлені на визнання протиправним та недієвим наказу Мінрегіону, що затверджує зазначений ДБН. Це є ніщо інше, як продумана антикампанія проти вступу в силу ДБН. По одному з позовів суд навіть виніс ухвалу задовільнити заяву про забезпечення позову і зупинити дію цього наказу. Проте дія самого ДБН цим не зупиняється. Він вступив в силу і діє вже 14 днів! Зі свого боку наголошую, що Мінрегіон формує політику на будівельному ринку України і нові ДБН – це чіткі та зрозумілі всім сучасні європейські правила, згідно з якими повинно здійснюватися будівництво та взагалі працювати весь ринок. Такі норми давним-давно діють у більшості країн світу, і добросовісні забудовники та керівники місцевих органів влади задоволені, що на ринку встановлюються нові правила і вже працюють відповідно до них. Проте, на жаль, є і недобросовісні забудовники та органи місцевої влади, саме для яких нові ДБН викликають велике занепокоєння і через це відбувається опір. Якраз через те, що багато девелоперів ставлять в пріоритет поверховість, а не якість будівництва, знищується купівельна здатність людей, тому розробляючи та оновлюючи ДБН, ми прагнемо перш за все комфорту та безпеки для життя людей.

Що ще важливого відбулося?

✅ 12 вересня разом Офіс ефективного регулювання проводили відкриту семінар-дискусію за участю фахівців, експертів та місцевих органів влади щодо якісного та відкритого просторового планування. Зараз Мінрегіон активно впроваджує європейські норми і стандарти у будівельній галузі, у тому числі, у плануванні територій та містобудуванні. І головні принципи тут – відкритість та чіткі правила. Час, коли органи містобудування та архітектури працювали у закритому та в ручному режимі, безповоротно пройшов. Адже це сильно гальмує залучення інвестицій на місця та їх розвиток загалом. Тому у цьому році спільно з BRDO ми розпочали роботу для забезпечення опублікування в інтернет-просторі всієї існуючої містобудівної документації, створивши єдиний державний ресурс – pMAP http://pmap.minregion.gov.ua. На основі цього BRDO презентував рейтинг відкритості та якості опублікування містобудівної документації, який очолили Дніпропетровська, Івано-Франківська та Закарпатська області. Завдання №1 у цьому питанні на сьогодні – забезпечити опублікування всієї діючої містобудівної документації. Підприємець з будь-якого куточка світу повинен мати можливість буквально в один клік дізнатися, де і як він може законно розпочати нове будівництво. А жителі регіону – перевірити, чи не побудують замість школи під їх вікнами завод або торговий центр. Кожна людина повинна мати можливість дізнатися, як планує розвиватися його регіон! Будемо працювати над цим.

Хочу подякувати регіонам, котрі швидко відреагували і приєдналися до проекту і сподіваюсь, що всі інші області якнайскоріше візьмуть це за приклад)

✅ На нараді щодо ключових напрямів реформування будівельної галузі під головуванням Геннадій Зубко і за участі Генпрокурора України Юрій Луценко, а також голови Державна архітектурно-будівельна інспекція України Олексія Кудрявцева, керівників територіальних органів ДАБІ та будівельників обговорювали головні питання: що треба додатково робити для проведення ефективної реформи будівельної галузі й зниження корупційних ризиків. Будь-які корупційні прояви – це великі гальма для реформування та створення прозорих правил на ринку. Тому сьогодні потрібні дієві інструменти запобігання цьому та максимально автоматизовані процеси для мінімізації впливу на прийняття рішень.

✅ Продовжуємо реалізацію регіональних проектів в рамках Надзвичайної кредитної програми разом з Європейським Інвестиційним Банком (ЄІБ). Наразі ведеться фінансування проектів першого пулу, по другому пулу – закупівлі, по третьому –обговорення критеріїв відбору проектів. Прискорюємо всі процеси, адже реалізація цих проектів дуже важлива. Нагадаю, це оновлення шкіл, лікарень, дитсадків, гуртожитків та систем водопостачання. Вдячний ЄІБ за постійну підтримку та співпрацю.

А як минув ваш робочий тиждень?

– с Геннадій Зубко, Олексій Гончарук (Oleksiy Honcharuk), Елена Шуляк, Віталій Грусевич, Петро Степанович Шилюк, Віталій Грусевич, Надія Бондарчук, Ольга Рябова, Сергій Білоус, Тарас Лилик, Алевтина Седоченко (Alevtina Sedochenko), Елена Воскобойник, Максим Степанов (Maksym Stepanov), Юлія Світлична, Hennadii Moskal, Степан Барна, Валерій Головко (Valeriy Golovko), Oleg Synyutka, Микола Клочко, Андрій Гордєєв, Валерий Кулич (Valeriy Kulich), Yurii Harbuz, Константин Брыль, Олексій Муляренко, Юрій Ткаченко, Валерій Коровій, Ігор Гундич, Паранюк Ярослав, Валентин Резніченко, Олександр Куць

Залишити відповідь