Украина и ЕС Украина Реформы

Розпочався навчальний візит до Стокгольму в Податкову агенцію Швеції

Олександр Власов разом з Александром Волощуком та Анатолієм Александровим у Skatteverket.
Stockholm, Швеція ·

Розпочався навчальний візит до Стокгольму в Податкову агенцію Швеції. Протягом декількох днів ми будемо вивчати досвід колег, як трансформувати податкову службу у популярну сервісну агенцію, змінити спосіб мислення по відношенню до платників під впливом зовнішніх факторів, як управляти ризиками, підбирати кадри, управляти персоналом та звести до мінімуму ризики корупційних проявів.
У 2011 році Податкова агенція отримала спеціальну винагороду «Найсучасніша агенція у світі». Рівень довіри до шведських податківців найвищий серед інших державних органів. Тобто це популярна служба, незважаючи на те, що займається збором податків.
З чого почалося реформування та чому з роками настільки змінилися підходи? Багатьом, мабуть, знайома історія між шведськими податківцями та режисером Інгмаром Бергманом, коли його звинуватили в ухиленні у сплати податків прямо під час репетиції на сцені Королівського драмтеатру. Він тоді сказав, що у податківців на це були всі повноваження, але спосіб, у який це було зроблено, принизив його. Бергман податки сплатив, проте покинув Швецію та переїхав у Німеччину. Цей випадок спонукав до політичних дебатів щодо ролі податківця: вони повинні вишукувати порушників та карати чи слугувати громадянам.
З того часу пройшло 40 років. Тепер це служба, яка сповідує цінності: податківець – той, хто допомагає, проактивний та достойний довіри. Їх бачення: разом робити суспільство простим, правильним та безпечним для кожного. Останне переформатування структури завершилось влітку 2017 року.
Ми перейматимемо досвід шведських колег. Після навчального візиту остаточно визначимося з конкретними напрямами співробітництва. Попередньо домовилися про запровадження нових послуг та електронних сервісів для платників, зокрема, впровадження мобільних додатків. Податкова агенція повністю автоматизувала всі свої послуги, тепер сенс бачать у електронному середовищі, тобто мова йде про те, щоб інтегрувати всі сервіси в єдиний пакет.

Залишити відповідь