Украина Реформы

Чи потрібні Україні військові суди? Коментує Lessia Vassylenko.

Юридична сотня

1 год · 

Чи потрібні Україні військові суди? Коментує Lessia Vassylenko.
⚖ Нині триває війна, є райони бойових дій, де несуть службу військовослужбовці, які виконують накази, діють відповідно до військових статутів. Під час служби можуть виникати обставини за яких вчиняються кримінальні чи адміністративні правопорушення. 
❗ В таких випадках, військовослужбовців судять у цивільних судах, де досить часто, до них ставляться як до цивільних осіб. 
Але слід не забувати, що обставини, за яких можуть бути скоєнні такі діяння, не є співставними тим, які виникають в цивільному житті. Мова йде про військовослужбовців, які діють відповідно до військових статутів та наказів командирів. Крім того, частина цих наказів є під грифом “таємно”, які не є доступними широкому загалу. В таких умовах, чи можуть цивільні суди судити військовослужбовців? 
⚖ В Україні діяли військові суди до 2010 р., проте надалі вони були скасовані. У 2012 р. була скасова військова прокуратура. У 2014 р., з початком збройної агресії РФ проти України, військову прокуратуру відновили, але військові суди так і не були відновлені.
⚖ Генеральний Штаб ЗСУ пропонує сформувати гарнізонні суди, які будуть судами першої інстанції. У них судді будуть військовослужбовцями, але, разом з тим, вони мають бути незалежними і неупередженими. Також у Верховному суді пропонується створити окрему спеціалізовану палату, яка займатиметься справами, пов’язаними з військовослужбовцями. В цій пропозиції також передбачається, що такі суди, надалі, зможуть займатися питаннями злочинів на тимчасово окупованих територіях 
⚖ Адвокати Мария ОстровскаяНаталія ФещикLesya Klyarovska, які уже не перший рік, на волонтерських засадах захищають українських військовослужбовців, ініціювали велике обговорення у Верховній Раді, щодо необхідності внесення змін до законодавства, яке б дозволило змінювати підсудність таких справ.

? Повне відео: https://youtu.be/0ehApr2n-cs

Залишити відповідь