Украина Реформы

Реформи Міністерства охорони здоров’я

Уляна Супрун

11 хв. · 

⚡Кожен лікар, що працює в сімейній медицині, вільно працює за комп’ютером
⚡ Рівень комп’ютеризації медзакладів, що надають первинну медичну допомогу, зріс з 3% до 97% менш ніж за рік
⚡Ліки за програмою “Доступні ліки” виписують за електронним рецептом 
⚡Лікарі первинки у тестовому режимі вже розпочали вести електронні медичні картки пацієнтів
⚡Кожен може прослідкувати, куди пішли мільярди коштів платників податків на первинній ланці

Якби ще кілька років тому хтось сказав, що це працюватиме в Україні — багато людей подумали б, що це жарт. Електронне здоров’я, яке ще два роки тому здавалося в Україні мрією, вже працює сьогодні.

Наразі до електронної системи eHealth вже приєдналися 1966 медичних закладів, 24,6 тисячі лікарів. Декларацію з сімейним лікарем в системі уклали 27,8 мільйона українців. Крім цього із системою працюють 1162 аптеки та майже 10 тисяч фармацевтів. https://ehealth.gov.ua/

На початку трансформації ми визначили, що eHealth є основним компонентом успіху у багаторічній перспективі. Це було рішення не просто про побудову електронної системи, “бо так треба”. Завдяки eHealth є багато важливих проблем, які ми вирішуємо.

Це і лікарі, які потопають в папері, заповненні та перезаповненні зайвих форм, це відсутність організованої медичної інформації, де все на папері, а дані фрагментовані та недостовірні. Паперові форми звітності давно застарілі, їх легко підробити. А це — ідеальні умови для корупції. Без вирішення цих проблем неможливе втілення принципів трансформації системи.

Сьогодні ми прагнемо, щоби до кінця 2023 року всі рішення в системі охорони здоров’я ухвалювалися на основі електронних даних. Від міністра до сімейного лікаря та пацієнта. І розуміємо, що це можливо.

Днями Міністерство охорони здоров’я України представило проект Концепції інформатизації охорони здоров’я. http://bit.ly/2Kanli6. Це стратегічний план розвитку eHealth. Зараз розпочинаємо місяць громадського обговорення.

Основні принципи роботи системи:

➡ В центрі eHealth пацієнт та його зручність.

В системі кожен пацієнт отримає медичну ID. Це особистий номер, за яким будуть закріплені всі дані пацієнта. Вперше в історії України дані пацієнта будуть закріплені не за пропискою, не за реєстратурою, не за закладом. Вони зберігатимуться на хмарному сховищі на сервері і “ходитимуть за пацієнтом”, куди йому потрібно.

➡ Ключовий принцип системи — дані вносяться в комп’ютер, за потреби їх друкують.

Це передусім збереже час лікаря. Лікар не буде вносити дані з паперу в комп’ютер, а одразу писатиме їх там. Наразі кабінет пацієнта у розробці, і для зручності лікар може роздруковувати необхідні дані для пацієнту.

В майбутньому кожен пацієнт матиме доступ до інформації зі смартфону або ноутбуку. За потреби інформацію можна буде роздрукувати.

➡Одноразове введення та багаторазове використання даних.

Лікарю не потрібно буде заповнювати безліч форм купу разів. Дані пацієнта підтягуються, коли вони потрібні лікарю. Лікар буде вносити дані в базу, далі працює система. Менше людської праці та непотрібних повторних втручань = збереження часу на спілкування та лікування пацієнта.

➡ Ефективний розподіл ресурсів та планування.

Дані, що буде збирати система, це можливість аналізувати епідеміологічні тренди та покриття імунізацією. Це великий пул інформації, який допоможе приймати правильні рішення.

➡ Дані зберігатимуться в безпеці.

Ми вже тісно працюємо з Держслужбою захисту інформації. Також постійно проводимо спеціальні тести — проганяємо систему на вразливість. На цьому не будемо зупинятися. Наша ціль — міжнародний стандарт управління безпекою ISO:27001.

➡Особливістю української eHealth є співпраця держави та ІТ-бізнесу в її створенні.

Держава керує лише центральною базою даних, відповідає за стандарти інформації та безпеку. Всі користувацькі рішення (медичні та пацієнтські інформаційні системи, додатки та надбудови) розроблятимуть українські ІТ-фахівці на ринкових умовах. Медичні заклади можуть вільно обирати рішення, які відповідають їхнім потребам.

Крім цього, електронна система допоможе слідкувати за ефективністю медичних закладів. Надання закладами електронних даних в систему буде обов’язковою передумовою отримання фінансування від НСЗУ Національна служба здоров’я України.

Це ще далеко не всі переваги, що пропонує eHealth для кожного з нас. Беріть участь у громадському обговоренні та пропонуйте своє бачення змін. Ознайомитися з проектом можна тут➡ http://bit.ly/2HV8upl

Oleg Petrenko Pavlo Kovtonyuk

Залишити відповідь