Украина и ЕС Украина Реформы

Громадське стимулювання запуску європейської процедури оцінки впливу на довкілля в Україні

Громадська синергія / Civic Synergy

Урядовий офіс координації європейської та євроатлантичної інтеграції

3 хв. · 

Громадська синергія / Civic Synergy поділилась основними напрацюваннями проекту «Громадське стимулювання запуску європейської процедури оцінки впливу на довкілля в Україні», що виконувався Environment People Law (EPL)/Екологія – Право – Людина (ЕПЛ).

Основна ідея проекту полягала у сприянні та оцінці виконання Україною зобов’язань у рамках Угоди про асоціацію щодо впровадження процедури оцінки впливу на довкілля.

#Проекти_Громадської_синергії

У прогресивному світі екологічні питання вже давно під пильним наглядом громадськості? І не тільки завдяки мітингам. Для цього створена спеціальна процедура – оцінка впливу на довкілля? Вона існує, наприклад, в США і в ЄС. У ході цієї ж процедури призупинено будівництво Північного потоку-2 у Данії.

Підписавши Угоду про асоціацію????, Україна взяла на себе зобов’язання впровадити процедуру оцінки впливу на довкілля?

▶️ Суть у тому, що коли влада приймає рішення про початок будівництва або реконструкції, то попередньо має оцінити їхній вплив на довкілля. Для цього підприємець готує звіт з оцінки впливу на довкілля, а населення України може знайомитись з матеріалами, давати свої коментарі та пропозиції. Громадськість, звичайно, не зможе заблокувати проект, проте може вплинути на фінальний висновок органу влади з вимогами до діяльності.

Оскільки процедура була новою, ну і треба зізнатись, для багатьох складною, то потребувала роз’яснень і консультацій з фахівцями?‍??‍?

Для цього ми підтримали у 2017-2018 роках проект відомої української природоохоронної організації Environment People Law (EPL)/Екологія – Право – Людина (ЕПЛ). Цей проект мав назву «Громадське стимулювання запуску європейської процедури оцінки впливу на довкілля в Україні».

Експерти проекту підготували дві публікації, які доступно пояснюють – що таке оцінка впливу на довкілля (ОВД) і як нею користуватися.

? Популярний коментар до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»
? Оцінка впливу на довкілля: рекомендації для суб’єктів господарювання щодо участі громадськості

ЕПЛ також проводила навчальні семінари для бізнесу, місцевої влади та громадськості у Львові та Києві – їх відвідали 1️⃣8️⃣0️⃣ учасників з різних регіонів України. Також 3️⃣7️⃣ учасників отримали сертифікати тренерів і зможуть у майбутньому проводити подібні заходи самостійно.

У рамках цього ж проекту ЕПЛ надавала експертний супровід процедурам з ОВД в Україні, а залучення громадян дозволило попередити заподіяння шкоди довкіллю у багатьох випадках.

✅ Зокрема, організація активно залучалася до процесу проведення ОВД сміттєпереробного комплексу у Львові.

✅ У ході ОВД з розчистки річки Оріль на Дніпропетровщині вдалося зберегти річку та цінні території.

✅ Інший приклад – зупинення рубки лісів. Завдяки коментарям науковців, ЕПЛ та інших природоохоронних організацій, у висновках ОВД Мінприроди заборонило суцільні рубки на Сумщині по берегах річок та струмків, в межах регіонального ландшафтного парку «Сеймський» та в межах територій Смарагдової мережі Європи.

✅ Організація також випустила 26 дайджестів новин з ОВД, де було проаналізовано понад 280 повідомлень про планову діяльність. Публікація дайджестів мала практичні результати. Наприклад, Рівненський заповідник написав та подав коментарі у рамках ОВД після консультацій з експертами ЕПЛ (http://eia.menr.gov.ua/places/view/656).

Уся інформація про проект за посиланням: https://www.civic-synergy.org.ua/…/gromadske-stymulyuvanny…/

Проект Громадська синергія / Civic Synergy фінансується Європейським Союзом та виконується Міжнародний фонд “Відродження”.

Залишити відповідь